Ana sayfa Sigorta Hukuku Ticari Kazanç Kaybı Tazminatı – Kazanç Kaybı Nedir – Kazanç Kaybı Hesaplama

Ticari Kazanç Kaybı Tazminatı – Kazanç Kaybı Nedir – Kazanç Kaybı Hesaplama

PAYLAŞ
Ticari Kazanç Kaybı Tazminatı - Kazanç Kaybı Nedir - Kazanç Kaybı Hesaplama
Ticari Kazanç Kaybı Tazminatı - Kazanç Kaybı Nedir - Kazanç Kaybı Hesaplama

Ticari Kazanç Kaybı Tazminatı Nedir: Hasar gören aracın onarım süresi boyunca kullanılamaması ya da işletilememesi sebebiyle ortaya çıkan zarar, ticari araçlarda (taksi, otobüs, servis, minibüs ve diğer ticari araçlar) “Ticari Kazanç Kaybı Tazminatı‘nın konusunu oluşturmaktadır.

Onarım süresince kullanılamayan araçlardan dolayı kazada kusuru bulunan araç sahibi ve sürücüsü müteselsil olarak sorumludur. Trafik kazası sebebiyle hasar gören aracın onarım süresince çalıştırılamaması sebebiyle oluşan “kazanç kaybı”, trafik sigortası kuvertürü dışında kalmaktadır.

Borçlar Hukuku’na göre, bir şeyin kısmen hasar görmesinden veya kullanılamamasından dolayı oluşacak olan zarar, buna neden olan kişilerden talep edilebilmektedir. Uygulamada en sık kullanılan yol, sorumlu kişilere karşı, icra takibi yapmaktır. Yapılan takibe karşı çoğunlukla, bir itiraz gelmemekte ve şirketlere karşı yapılan takipler zamanında ödeme ile sonuçlanmaktadır.

Araç, trafik kazası sonucunda zarar görmüş ise, onarım süresince kullanılamayacağından, aracın kullanış amacına göre, mahrumiyet zararı belirlenmelidir. Bu zarar belirlenirken, aracın hangi amaçla kullanıldığı, hangi güzergahlar arasında kullanıldığı, araç kullanılırken yapılacak olan yakıt, ÖGS/HGS gibi zorunlu giderler hesaba katılmalıdır.

Eğer, uğranılan zarara ilişkin yeterince delil sunulamıyorsa, Borçlar Kanunu 50. maddesi gereği, hakkaniyete uygun bir bedel tayin ve takdir edilmeli, sonucuna göre karar verilmelidir.

Yargıtay kararlarında da açıkça belirtildiği üzere, Ticari Araç Kazanç Kaybı için sigortanın sorumluluğuna gidilememektedir. Ayrıca sigorta şirketlerinin uygulamaları sebebiyle onarım süresi uzayan ya da aracın perte çıkması nedeniyle hasar ödemesi geciken araçlarla ilgili de sigorta şirketlerinin sorumluluğuna gitmek mümkündür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here