PAYLAŞ

[su_heading size=”20″ margin=”0″]Son zamanlarda karşılaştığımız en sık sorulardan biri de, yaşadığı trafik kazasında, karşı tarafın kusuru nedeniyle araçta oluşan hasar kaydı nedeniyle, arabasını daha düşük bedelle satmak zorunda kalan kişilerin, bu somut zararlarını satıştan sonra alma ihtimali üzerindeydi.[/su_heading]

[su_dropcap style=”simple” size=”5″]B[/su_dropcap]ildiğiniz gibi, kaza yapan araçlarda oluşan hasar kaydı nedeniyle, serbest piyasada değer kaybı meydana geliyor. Bu tip araçlar, kaza görmemiş araçlara göre daha düşük bedele alıcı buluyor. Düşük bedelli satış nedeniyle meydana gelen bu maddi zarardan, hukuken, teminatlar dahilinde, kusurlu aracın Zorunlu Trafik Sigortacısı sorumlu oluyor. Hakkaniyete göre, bu sigorta şirketleri, araçta piyasa şartlarına göre oluşan tam değer kaybını ödemeleri gerekirken, bunu değil de ZMSS Genel Şartları Ek’lerinde yer alan “Değer Kaybı Hesaplama Formulü’ne göre çıkan göreceli çok daha düşük miktarları ödüyorlar.

Sorumuza dönecek olursak; hasar gören aracını satan kişi, kusurlu karşı tarafın sebep verdiği hasardan oluşan değer kaybını, aracı satmasına rağmen, yine de sigorta şirketinden talep edebilir mi?

Yakın zamana kadar bu sorumuza hayır cevabı vermek zorundaydık, çünkü Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası Genel Şartları Tebliğ’inin “Ek-1 Değer Kaybı Hesaplaması”nın bölümünün Teminat Dışı Kalan Haller Üst Başlığı’nın (4) bendi, “kaza tarihi ile ihbar tarihi arasında araç üzerinde mülkiyet değişikliği olan araçlar ile ilgili taleplerin değer kaybı teminatı kapsamı dışında” şeklinde düzenlenmişti. Bu açık düzenleme nedeniyle, aracını satan kişilerden gelen taleplere olumsuz yanıt vermek durumunda kalıyorduk.

Ancak Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Genel Şartları Tebliği’nin bazı maddelerinin yürütmesini durdurma kararı verince, bu konuda verilen cevap da değişti. Yürütmesi durdurulan bu maddelerden biri de konumuz olan “kaza tarihi ile ihbar tarihi arasında araç üzerinde mülkiyet değişikliği olan araçlar ile ilgili taleplerin değer kaybı teminatı kapsamı dışında olduğu” şeklindeki düzenleme oldu.


Sigortacıya başvuru için aracı tutmamıza gerek yok!

Artık, araçta oluşan değer kaybı nedeniyle, sigortacıya başvurana kadar aracı elimizde tutmamıza gerek kalmayacak, beklemeden aracımızı satabileceğiz ve bu durum herhangi bir hak kaybına şu an için engel olmayacak. Bu sayede, böyle bir hakkı olduğundan haberdar olmayan binlerce araç sahibi de, haklarını yitirmeden, sigorta şirketinden zararlarının tazminini talep edebilecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here