Ana sayfa Sigorta Hukuku Araç Mahrumiyeti Tazminatı

Araç Mahrumiyeti Tazminatı

PAYLAŞ
Araç Mahrumiyeti Tazminatı
Araç Mahrumiyeti Tazminatı

Hasar gören aracın onarım süresi boyunca mahrum kalacağından, sigorta firması tarafından bir ikame araç verildiği takdirde bu zarar karşılanmış olmaktadır. Ancak, araç sahibine ikame araç verilmediği takdirde, araç sahibi kendi aracı yerine ya araç kiralama yoluna yada taksi tutma yoluna gidecektir. Bu durum, araç sahibi için, ekstra zarara yol açacağından, bu zarardan bu kazada kusuru bulunan araç sahibi ve sürücüsü zarardan birlikte sorumludur. İste Araç kiralama şirketlerinden fatura karşılığı yapılan araç kiralama giderlerinin tahsili, araç mahrumiyet tazminatı ya da araçtan yoksun kalma tazminatı ile tahsil edilir.

Ancak kazaya uğrayan aracın onarım süresinin uzaması yada aracın perte çıkması nedeniyle hasar ödemesi gecikmesi durumunda sigorta şirketlerinin sorumluluğuna gitmek mümkündür.

KAZANÇ KAYBI TAZMİNATI

Hasar gören bir ticari aracın onarım süresi boyunca kullanılamayacağından veya işletilemeyeceğinden araç sahibi zarara uğrayacaktır, işte bu tip durumlarda kazanç kaybı tazminatının konusunu oluşturmaktadır. Bu zarardan bu kazada kusuru bulunan araç sahibi ve sürücüsü zarardan birlikte sorumludur. Ancak kazanç kaybı belirlenirken, davacının aracını çalıştırmaması nedeniyle zorunlu giderleri olan yakıt ve amortisman vs. masrafları yapmadığı dikkate alınarak bu miktarın mahsubu ile net kazanç kaybının tespit edilmesi gerekir.

Ancak kazaya uğrayan aracın onarım süresinin uzaması yada aracın perte çıkması nedeniyle hasar ödemesi gecikmesi durumunda sigorta şirketlerinin sorumluluğuna gitmek mümkündür.

3 YORUMLAR

  1. Merhabalar,
    Yazınızda belirttiğiniz şekilde aracıma başka bir aracın çarpması sonucu aracım yaklaşık 10 gün yetkili serviste işlem görecek. Kaskom olmadığı için araç kiralayarak belirttiğim dönemde mağduriyetimi gidermeye çalışacağım. Benzer durumda alınmış içtihat kararı var mıdır?

  2. Merhabalar,
    Ticari aracım seyir halindeyken motor kısmında yangın meydana geldi. Olayı başlangıcında farkedip aracımdaki yangın tüpüyle söndürdüm. Olay esnasında çevredekilerden yardım isteyerek itfaiye çağırmalarını talep ettim. İtfaiye geldiğinde yangını söndürmüştük. İtfaiye olay yerine geldiğinde gerekli inceleme ben tespiti yaptılar. Sonrasında itfaiye olaya ilişkin raporunda ELEKTİRK Kısa devreden kaynaklı yangın olduğu kanısında bulunmuş. (İtfaiye raporuna olaydan 6gün sonra teslim aldım) olay günü kasko şirketimi arayıp durumu belirttim, çekici talep ederek aracı yetkili servise götürdük. Ertesi günü eksper gelip ön incelemesini yaptı. İtfaiye raporunu da teslim etmeme rağmen dosya inceleme aşamasında bugün olayın oluşunun 10.günü. Servis araçla ilgili bir onarım işlemi başlatmadı rapor onayı bekledikleri için. Sigorta şirketini aradığımda “eksper dosyayı bize gönderdiği tarihten itibaren 10 günlük araştırma süreci var, bilirkişi inceleme yapacak” dedi.
    Kasko poliçemde “asistans hizmeti-ikame araç hariç” şeklinde ek teminat var.
    Bu durumlar altında sigorta şirketinin ağır aksak işleyen prosedürlerinden kaynaklı kazanç kaybımı talep ve tahsil edebilir miyim?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here