PAYLAŞ

Hasar gören aracın onarım süresi boyunca mahrum kalacağından, sigorta firması tarafından bir ikame araç verildiği takdirde bu zarar karşılanmış olmaktadır. Ancak, araç sahibine ikame araç verilmediği takdirde, araç sahibi kendi aracı yerine ya araç kiralama yoluna yada taksi tutma yoluna gidecektir. Bu durum, araç sahibi için, ekstra zarara yol açacağından, bu zarardan bu kazada kusuru bulunan araç sahibi ve sürücüsü zarardan birlikte sorumludur. İste Araç kiralama şirketlerinden fatura karşılığı yapılan araç kiralama giderlerinin tahsili, araç mahrumiyet tazminatı ya da araçtan yoksun kalma tazminatı ile tahsil edilir.

Ancak kazaya uğrayan aracın onarım süresinin uzaması yada aracın perte çıkması nedeniyle hasar ödemesi gecikmesi durumunda sigorta şirketlerinin sorumluluğuna gitmek mümkündür.

KAZANÇ KAYBI TAZMİNATI

Hasar gören bir ticari aracın onarım süresi boyunca kullanılamayacağından veya işletilemeyeceğinden araç sahibi zarara uğrayacaktır, işte bu tip durumlarda kazanç kaybı tazminatının konusunu oluşturmaktadır. Bu zarardan bu kazada kusuru bulunan araç sahibi ve sürücüsü zarardan birlikte sorumludur. Ancak kazanç kaybı belirlenirken, davacının aracını çalıştırmaması nedeniyle zorunlu giderleri olan yakıt ve amortisman vs. masrafları yapmadığı dikkate alınarak bu miktarın mahsubu ile net kazanç kaybının tespit edilmesi gerekir.

Ancak kazaya uğrayan aracın onarım süresinin uzaması yada aracın perte çıkması nedeniyle hasar ödemesi gecikmesi durumunda sigorta şirketlerinin sorumluluğuna gitmek mümkündür.

2 YORUMLAR

  1. Merhabalar,
    Yazınızda belirttiğiniz şekilde aracıma başka bir aracın çarpması sonucu aracım yaklaşık 10 gün yetkili serviste işlem görecek. Kaskom olmadığı için araç kiralayarak belirttiğim dönemde mağduriyetimi gidermeye çalışacağım. Benzer durumda alınmış içtihat kararı var mıdır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here